cspivey9856 cspivey9856
  • 19-05-2022
  • Mathematics
contestada

help me 7th grade math please

help me 7th grade math please class=

Respuesta :

rdacoder
rdacoder rdacoder
  • 19-05-2022

Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19

a 29.2 ounce bottle for $5.37

The 29.2 ounce bottle is better

Step-by-step explanation:

13.5 ounce bottle for $2.19

a 29.2 ounce bottle for $5.37

find the ratios

13.5/2.19 = $6.16 per unit

29.2/5.37 = $5.44 per unit

Answer Link

Otras preguntas

Divide (41°48') = 4.
What Are Brainly Points Used For? Hope Your Having A Great Day
a. Show how six sections of sandwich can be shared equally by nine people. . How many sections are there for each person?
Choose the term that best matches the description given. _______detail the activities of the people both inside and outside of the organization.
why is james oglethorpe important
Why do certain plate boundaries expose rock layers from deep within the Earth's crust?
Question #2 Multiple Choice What is the value in the American adversarial process even though it was modeled on the medieval way of solving disputes physically?
Which statement about proteins is true? Choose 1 answer: Proteins carry out a single function in the cell. The ways proteins function in the cell help determine
does Montag changed in physical health?
α-latrotoxin, a neurotoxin in black widow spider venom, also effects acetylcholine (ach) stimulation of muscle. interestingly, organisms injected with α-latroto