preciousverduzco10 preciousverduzco10
  • 19-05-2022
  • Mathematics
contestada

A 4-Pack of coffee drinks is $6.90.what is the cost per bottle.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 19-05-2022

Answer:

$ 1.725

Step-by-step explanation:

4 Pack of coffee = $ 6.90

1 Pack of coffee = $ 6.90 / 4 = $ 1.725

( The word per means " 1 " )

Answer Link
urboianugrah urboianugrah
  • 19-05-2022

Answer:

$1.73

Step-by-step explanation:

To get the price of one bottle, set up a proportion.

let x = the price of one bottle

the numerator will be the price of the bottles and the denominator will be the number of bottles.

6.90 / 4  = x / 1

cross multiply: 6.90 = 4x

solve for x by dividing by 4 on both sides

6.90/4 = 4x / 4

x = 1.725, round up to $1.73

Answer Link

Otras preguntas

What happens to the composition of an atom to cause it to become positively or negatively charged? PLEASE KEEP IT SIMPLE PEOPLE!!
Most life would not be possible without our unique atmosphere True or false
Tolerance is a key democratic value because ______.
determine the product of 800.5 x ( 2x 10^6)
How much heat do you need to raise the temperature of 150 g of oxygen from -30c to -15c?
What formula can be used to find the nth term of the geometric sequence below 1/6, 1, 6, 36
find the area of the figure
write 8 over 25 as a decimal
chen wrote down a decimal number that is less than 3.3,but greater than 3.26.what is one number chen could have written down?
Will mark brainest. Government Structure The 2 Types of Special Districts in Texas Local Government are school districts and ____________. A) mayoral distric