siwaarmohammad siwaarmohammad
  • 20-05-2022
  • Mathematics
contestada

Brand XYZ dog food costs $36 for 15 pounds. How much would 24 pounds of dog food cost?

Respuesta :

Vanady
Vanady Vanady
  • 20-05-2022

15 pounds = $36

1 pound = $36/15 = $2.4

24 pounds = $2.4 * 24 = $57.6

Answer Link
194169
194169 194169
  • 20-05-2022

Answer: $57.6

Step-by-step explanation: hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

first to answer correctly gets brainlesit )
I need to know number 7. anything will help
PLEASE HELP ME ILL REWARD POINTS AND BRAINLIEST!! PLEASE AND THANK YOU!!​
Compare and Contrast between Macario and Doña Sebastiana pls help I’ll mark brainliest for at least 3 comparisons or differences!!
More than a third of the malaria-fighting drugs tested over the past decade in Southeast Asia and sub-Saharan Africa 1. ______________________ (were/ are/have b
how many continents are found in the world​
During interphase of the cell cycle, a muscle cell was determined to contain less mitochondria than needed. What would most likely happen to this cell? Group of
Identify this sequence: 12, 19, 26, 33, 40, 47. The next term is O 60 O 52 54 61
pleasee help mee!!!!!!!!!!!!
help me plsssssssssssssssssss