joshuwabrummett joshuwabrummett
  • 20-05-2022
  • Mathematics
contestada

A 4-cup bottle of water costs $3.28. What is the price per pint?

Respuesta :

AnjulaReddy
AnjulaReddy AnjulaReddy
  • 20-05-2022
hey!

Given ,

Price of 4 cups = $3.28

Price of 1 cup = $3.28/4 = $0.82

Answer Link
meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 20-05-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

4 cups = 1 pint

$3.28/4 = .82 per pint

Answer Link

Otras preguntas

Complete the sentence. Some organizations and individuals, such as patent trolls, abuse intellectual property laws creatively unintentionally occasionally i
What formula would you use to find the time taken for an object to travel a set distance? ​
Solve for x. Give the answer as an exact value.
How can seven people share 3 cupcakes equally? (20 pts) quick
What is the vertex of the graph of y = x^2 - 4?
A cereal company hopes to increase its sales by putting prizes in randomly selected boxes of its lowest-selling children’s cereal. The company claims that the p
Michael is putting information on a rectangular display board. The area of the display board is 8 1/8 ft. The length of the display board is 2 1/2 ft. What is t
1. Albania is know as what?
Jason has 65 t-shirts and Wants to give away 15% of them to help clean out his closet. What equation will help him determine how many shirt to give away
Novels can be literary, but they also can be horror, fantasy, mystery, romance, and more. What are these categories better known as