joycebenyamine joycebenyamine
  • 20-05-2022
  • Mathematics
contestada

A company orders 16 boxed lunches from a deli for $138.40. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch?

Respuesta :

amisthatyou
amisthatyou amisthatyou
  • 20-05-2022

Answer:

$8.65

Step-by-step explanation:

138.40/16 = 8.65

Answer Link
natalyagandor natalyagandor
  • 20-05-2022
Answer: $8.65

Explanation: We are finding the unit cost of EACH lunchbox. If a pack is 16 boxed lunches, where the total comes out to be $138.40, the price of each boxed lunch would be $8.65
Answer Link

Otras preguntas

How did college life affect young people in the 1960s?
convery decimal to fraction 0.213 0.47 0.15 0.26 1.64 1.92 then convert fraction to decimal 31/25 1/8 3/4 15/16 1/8
what is it called when the air particles bunch up
A concave mirror has a radius of curvature of 10 cm. Find the location an height of the image if the distance of the object is 8cm and the height of the object
How tall would I  be if i were 54 inches   How tall would I be if i were 58 inches?   How tall would i be if Iwere 59 inches?
Express in scientific notation: 215,000,000    a.2.15x10^8   b.21.5x10^7   c. 215x10^6d.215x1,000,000  e.0.215x10^9
What r all the admenments
what does appeasement mean?
what three factors affect the formation of magma
rose bush — grasshopper — mouse — snake —hawk — earthworm The hawk could eat either the snake or the mouse and, thus, could represent which two different levels