nm458dmjdj nm458dmjdj
  • 16-09-2022
  • Mathematics
contestada

An 8-pint container of window cleaner costs $18.72. What is the price per cup?

Respuesta :

wdfadsgaaf
wdfadsgaaf wdfadsgaaf
  • 16-09-2022

Answer:

I think the answer is Answer: 1.17 per cup

Step-by-step explanation:

Work  

If one 1-pint is 2 cups

Then  2 *  8 = 16 cups

so then  $18.72 divided by 16

1.17 US

Hope this help pls like

Answer Link

Otras preguntas

are these two lines parallely + 8 = -6x-2x + y = 5
Find the approximate area of the shaded region
15 points if you know how to show a picture of where i need to place the points/line that would be very much appreciated
Why would it have been a bad idea to buy a color TV when they first were released
what number of bales of hay does Edgar feed the horses in the barn each day ?
Who was known as the ”Father of the Constitution”?
Which mixed # is equivalent to the IMPROPER fraction ? 23/3 A. 7 1/3 B. 7 2/3 C. 6 5/3 D. 8 1/3
Caroline bakes brownies to give to her friends. She starts with 48 brownies and gives a brownie to 6 friends each hour until she has none left. Use the Segment
Please help, I have no idea what you are spossed to do.
Use elimination to solve the system of equations