jazzy3544 jazzy3544
  • 19-09-2022
  • Mathematics
contestada

10. Alice bought 2.3
pounds of apples for $2.99
per pound. How much did
she spend on apples?

Respuesta :

rtnemetz rtnemetz
  • 19-09-2022
2.3 x 2.99 = 6.877 so rounded to $6.88
Answer Link

Otras preguntas

What effect does the velocity of a rotating object have on the centripetal force exerted on it?
what does |x| mean? like what do the | | 'bars' symbolize or represent?
According to Beverly Raphael, what percent of survivors of a disaster could benefit from PFA?
A positively charged object is placed to the left of a negatively charged object. Which best describes how the positively charged object will move
Who might have a negative view of the Roman expansion during 145 B.C.E. to 44 B.C.E. and why?
In predicate calculus, arguments to predicates and functions can only be terms - that is, combinations of __. Select one: a. predicates and connectives b. const
if V has a magnitude of 14 units and the same direction qs a vector 3i+6j+2k find v​
The advertisement was a want-ad about about cooks.
An attitude toward the world in which people submit to the governmentality of the market while trying to evade the governmentality of nation-states is known as:
Instructions: Please answer questions A-D below. I can't award credit if A-D isn't answered completely. Primus Corp. is planning to convert an existing warehou