alexandrialo364 alexandrialo364
  • 19-09-2022
  • Mathematics
contestada

A 4-cup container of window cleaner costs $4. 48. What is the price per fluid ounce?

Respuesta :

yeetmcyeet68
yeetmcyeet68 yeetmcyeet68
  • 19-09-2022

Answer:

14 cents

Step-by-step explanation:

because 4.48 divided by 4 = 1.12 BUT since there are 8 ounces in a cup 1.12 divided by 8 = 0.14

Answer Link
thomastyleah4 thomastyleah4
  • 20-09-2022
my answer is 14 I thinks not sure but eh
Answer Link

Otras preguntas

Aimee is in charge of buying tickets for a trip to the movies. She can buy tickets at the theater or online. At the theater, 8 tickets cost $60. Online, 6 ticke
WILL GIVE BRAINLIEST graph y=-x+2 using the x and y intercepts (show your work pls)
Revenue from product Y is $6,000, variable costs are $4,000, and allocated fixed costs are $3,000. If you drop product Y in the long term, profit will:_____.a.
A student is revising the sentence below: As soon as our children were out of diapers, we moved them out of the city to the suburbs, where the schools were bett
How did Egyptians’ use of hieroglyphics and papyrus help advance their society?
Q) What do you think the poem below is trying to say about the comfort of music? •••••••••• The poem vvvvvvvvvvvv Sing to me! Something of sunlight and bloom,
what gas causes climate change
6,213 / 2 = help please help
How did Jackson and the Democratic Party overcome sectional differences?
y’all can someone please help me