rechittams09
rechittams09 rechittams09
  • 20-09-2022
  • Mathematics
contestada

beth bought 16 gallons of gas for $46.72. What was the unit price of the gas

Respuesta :

murphyart04
murphyart04 murphyart04
  • 20-09-2022

Answer:

$2.92 per gallon of gas

Step-by-step explanation:

divide $46.72 and 16

$46.72 ÷ 16 gallons of gas = $2.92

$2.92 per gallon of gas

Answer Link
giselledestefano
giselledestefano giselledestefano
  • 20-09-2022
$2.92 per gallon of gas
Answer Link

Otras preguntas

What kinds of substances besides water can be involved in hydrogen bonding?
Which type of blood vessel can a pulse be easily detected? Please help!
What is 35.2 in word form?
What are the products of the hydrolysis of ATP? What else is released during this reaction?
Two less than 2 times a number is the same as the number plus 64
374 exceeds three times a number by 74
What is eight hundred two and six-hundredths in standard form?
Write the equation for the complete oxidation of glucose in aerobic respiration.
given the equation x^2+y^2+4x-6y+12=0 solve for y
What cars did they have in the 80's?