alexandriacolon alexandriacolon
  • 17-02-2017
  • Mathematics
contestada

At the grocery store watermelon costs $1.27 per pound. If Heather buys a 5.5 lb watermelon, which proportion could she use to find out how much it will cost, c?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 17-02-2017
the answer is  6.10 dollars 
Answer Link
kamilmcgrue
kamilmcgrue kamilmcgrue
  • 15-10-2020

Answer:

1.27/c = 1/5.5

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Find the acceleration of the following pair of connected objects 10 kg 2 kg
Should the government be responsible for helping people when there is a downturn in the economy?
aidez moi pour moi devoir de geo svp je comprends rien
How is it AA similarity? Show all the steps, math equations you did to conclude it’s AA
What is the perimeter of a triangle with sides the following lengths: 3a + 2c, 5c + 9, and 5a - 6. Simplify the expression.
what is pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis ?​
Write each subset in your list in roster form. If there is more than one subset in your list, separate them with commas if you need the empty set in your list,
I need help with an online for An Hour with Abuelo?​
6.Suppose a pet supplies company uses three manufacturing centers for the production of its cat toys. The defect classification for item production contains thr
What is Double a number f​