armahho2ndria armahho2ndria
  • 19-02-2017
  • Mathematics
contestada

Christina goes shopping on monday. she has $50. after buying 10 water bottles for gifts, she had $5 left.how much did each water bottle cost?

Respuesta :

pandaandy
pandaandy pandaandy
  • 19-02-2017
$4.50

50-5=$45 spent on water
45/10=$4.50 each bottle
Answer Link

Otras preguntas

Which personal pronoun agrees with its antecedent and correctly completes the sentence? Recently, Marcus visited __________ favorite cousin in Oregon. A. him B.
what is 4.035 as an equivalent %
the tiny hollow air sacs in the lungs where gas exchange takes place are the a. alveoli b. lymph nodes c. capillaries d. bronchioles
In Things Fall Apart, which distinguishes the first wife? She is the last of the wives to be asked to drink. She is the first of the wives to be asked to drink.
how far can your little brother get if he can travel at 2.5 minutes per second and in 5 seconds u will discover that his squirt gun has ran out of paint.
Which two actions by the federal government were attempts to preserve the Union in the face of a bitter quarrel over slavery? A. Kansas-Nebraska Act and Tarif
When did the government introduce the strict cleaning programme in hospital?
Through which of the following do sperm cells travel to reach the urethra? Epididymis Vas deferens Penis Testes
Why are cubes and spheres are called solid figures?
What is the BEST hypothesis connecting climate and economic development in South and East Asia?