Seudónimo Seudónimo
  • 20-02-2017
  • Mathematics
contestada

Sam paid $8.28 for 18 stamps. At this rate, how much would it cost sam to buy 12 stamps?

Respuesta :

ivystorm
ivystorm ivystorm
  • 20-02-2017
First we want to find how much it costs for 1 stamp, so we do 8.28 divided by 18, which equals 0.46. Then, we multiply 0.46 and 12, which is 5.52. Therefore, it would cost $5.52 to buy 12 stamps.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 20-02-2017
1) $8.28 divided by 18 = unit rate
$8.28 ÷ 18 = $0.46 <<<< unit rate 
2) 0.46 × 12 = $5.52 <<< final answer!!!!
Hopes this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Think of a famous athlete, artist, actor, writer, or scientist and tell how he or she has set a high standard of performance for other people. Use the word stan
8. Find the number of real number solutions for the equation. x2 + 5x + 7 = 0 A. 2 B. cannot be determined C. 0 D. 1
Let a and b be positive integers. 239 x 23
If a = b then a - c = b - c
what is the commutative property in "r+v"PLEASE ANSWER QUICKLY if you can
Choose the number that belongs to the set described
In the article, in lesson 1, Soft skills are described as personal attributes that allow people to build positive social relationships in Team sports. Which is
Hey please help for 100 points! Has to be accurate and explained well though for brainiest! Question: Identify the property of equality(addition, subtraction, m
Given (x - 1)2 = 50, select the values of x. X = -49 x = 51 x = 1+5./ x = 1-5V
Cells have what type of bilayer that is not soluble in water? A. phospholipid B. protein C. cellulose