cupcakelove1 cupcakelove1
  • 18-02-2015
  • Mathematics
contestada

a 24 ounce box of cornflakes cost $4.59 . what is the nearest cent per ounce?

Respuesta :

luana
luana luana
  • 18-02-2015
[tex]24\ ounces\ cost\ 4.59\$\\ 1\ ounce\ cost\ x\\\\ proportion:\\ 24-4.59\\ 1-x\\\\ cross\ multiplication\\\\ 24x=4.59\ \ \ | divide\ by\ 24\\\\ x=0,19125=191cents\\\\ It\ is\ 191\ cents.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

I need some facts for dissenters about how was this group treated by the U.S government during World War I? •How was this group treated by other Americans du
1+[2x-3(1.8/0.2)] how to simplify
MaryJo decided to solve the equation 3x-2= -x-6 by entering each of the expressions into her graphing calculator. To solve the equation as a system, she entered
Why do the noble gases not form compounds readily?
What is the value of the ratio 24 to 96
Select the best analogy. precept : command :: A. aperture : opening B. vanity : humility C. cloister : explore D. pandemonium : preempt
Which country led Europe in sailing innovations in the 15th century
Write the expression without the fraction bar. y to the 3rd power -------------------------- y to the 7th power
What is the solution to the system of equations? x=3y+5 x-4y=3
Point d is the centroid of triangle abc use the given information to find x. GD=2x-8 and GC=3x+3