rfsdvdbvbt rfsdvdbvbt
  • 16-03-2017
  • Mathematics
contestada

Mrs. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250. What is the cost per bag?

Respuesta :

margie10 margie10
  • 16-03-2017
The answer is $2.00 per bag. 
Answer Link
Thunderclaw
Thunderclaw Thunderclaw
  • 16-03-2017

The cost would be $0.5 per bag.

You would find this answer by dividing the cost of the bags of balloons ($250) by the number of bags (500)

250/500 =

.5

Answer Link

Otras preguntas

is -6.06 an irrational number
What are three equivalent ratios to 18:4
What is 2 thousands + 12 hundreds =
what is the answer to this math equation -1 3/4 -(-1/2) and this one also: -1/5+1 3/4
Shirts are $9 each. You have a coupon that saved you $5 off your purchase. How much will it cost you to buy 6 shirts?
List the four phases of mitosis, and briefly explain what occurs during each phase.
explain why the order of the coordinates does not matter when calculating length in geometry?
Give two examples of steroids
A farm has cows and ducks. There are 78 feet and 27 heads. How many of each animal are there? How do you know?
Emmaline weighs 92 pounds. Her weight is 6 pounds more than half of her fathers weight. How much does her father weigh?