alantawalker14 alantawalker14
  • 18-03-2017
  • Mathematics
contestada

If I sell 100 ice pops for $6 how much will I make

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 18-03-2017
Do you mean 100 ice pop and $6 for each? Or 100 ice pops all for $6?
If 100 ice pops and $6 for each then you'll make $600 .
Answer Link
Аноним Аноним
  • 18-03-2017
Hello there.

If I sell 100 ice pops for $6 how much will I make?

Answer: If each ice pop is $6 then multiply by the amount you sold.
$6 x 100 = $600.
Therefore you make $600.

Hope This Helps You!
Good Luck Studying ^-^
Answer Link

Otras preguntas

How the fossil fuel goes from the ground to the consumer?
A flagpole on level ground casts a shadow 13 meters long when the sun is 26° up from the horizon. How tall is the flagpole?
properties of properties​
What is Keller's response to criticisms others have about American materialism in regard to the Empire State Building?
does anyone know how to write a sonnet? if you do, can you also help me write one? ill mark brainest for best poem toodont answer if no pls and thank you in adv
Write this rate as a unite rate. The Unit rate is ___ yard(s) per hour.
The 1960s brought major social change to the United States. In what ways do changes in the 70s and subsequent decades reflect a backlash to those cultural chang
1. Which of the following is a mechanical mixture? A. shampoo B. chocolate chip cookie dough C. tap water D. air
Find the slope of the line passing through the points (-9, -6) and (-4, 5).
1. Give an example of rhyme. Let it go from Disney frozen