abdulazizj
abdulazizj abdulazizj
  • 19-03-2017
  • Mathematics
contestada

A 20-minute phone call costs $3.00. What is the unit rate of cost per minute?

Respuesta :

Blurryface25
Blurryface25 Blurryface25
  • 19-03-2017
1 min phone call costs 3/20=0.15$
the answer is 0.15$ per minute
Answer Link
Аноним Аноним
  • 19-03-2017
a one-minute phone call would be 15 cents 300 divided by 20 = 15
Answer Link

Otras preguntas

28 less than a number equals 47
WILL GIVE BRAINLIEST!! The coordinates of the vertices of trapezoid ABCD are A(−1,4), B(0,2), C(1,2) and D(2,4). ABCD is first rotated 90° counterclockwise, and
Write the decimal expansion for 3/11
The concentration of C29H60 in summer rainwater is 34 ppb. Find the molarity of this compound in nanomoles per liter (nM).
The value of 9 in 456,790.
True/False A model train traveling at a constant speed around a circular track has a constant velocity. A. true B. false
Which lists all of the x-intercepts of the graphed function? 0 (0,6) O (1, 0) and (2, 0) O (1,0), (2, 0), and (3, 0) O (1,0), (2.0), (3, 0), and (0, 6).
An object is located 21.0 cm to the left of a diverging lens having a focal length f = -40.0 cm.
7.4 Centimeters to kilometers
Which risk factor is within your control