rayleeccannon rayleeccannon
  • 20-03-2017
  • Mathematics
contestada

Peter can buy 5 juice bottles for $10 or 6 juice bottles for $12. How much do you think he would pay for 7 juice bottles?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 20-03-2017
He would pay $14. Each juice bottle costs $2, so 7 bottles cost $14. 
Answer Link
wendy40
wendy40 wendy40
  • 20-03-2017
This one is really easy, once you simplify the question.
5 bottles for $10 would be $2 each.
6 bottles for $12 would also be $2 each.
Therefore, 7 bottles would be $2 x 7, which is $14.
Answer Link

Otras preguntas

Peer pressure is one reason why people choose to drink true or false
The amount of caffeine in the body of a healthy adult after drinking espresso decreases exponentially, with half-life of approximately 6 hours.That is, every 6
Which names are other ways to name ∠3? Select each correct answer. ∠C ∠CET ∠ECT ∠E ∠TEC ∠T ∠ETC angle 3 with vertex e. one ray has
The pharynx forms the food substance into balls and then pushes it/them into the
what is an example of a proportion
Find the sum of a 9-term geometric sequence when the first term is 4 and the last term is 1,024?
definition of reconnaissance
Which word is a preposition in the following sentence? Alissa bought her sister a jacket for winter.
Chemical reactions are more likely to happen when _____.
while still in the hospital, the doctor writes an order for an antibiotic at 400mg / kg / day. You are nervous now because the nurse was wrong before. Assuming