HaileyLovesMew
HaileyLovesMew HaileyLovesMew
  • 18-04-2017
  • Mathematics
contestada

Please help thank you so much! :)

Please help thank you so much class=

Respuesta :

DeathWolf
DeathWolf DeathWolf
  • 18-04-2017
Well for the small box of Cornflakes you want to divide $6.30 by 18 and you should get $0.35 which is how much each oz cost.

For the large box you want to convert 2.2 lb to oz, you will get 35.2 oz. Next just do the same divide $8.80 by 35.2 and get $0.25 which is the cost for each oz in the large box.
Answer Link

Otras preguntas

Can someone tell me the answer for this? thx
Which statement is true about the data? The box plots show the data distributions for the number of laps two students run around a track each day. A)The differe
Which outcome is the main function of the light-dependent reactions of photosynthesis?
List the four components that define a small group
What have Benjamin done that made him one of the most respected men in the colonies
How do u solve this equation y + 8/9 = 5/9
Need help please to find value of X. Step by step plz
Whatever, Inc., has a bond outstanding with a coupon rate of 5.76 percent and semiannual payments. The yield to maturity is 6.3 percent and the bond matures in
What happens to acceleration when Fnet increases and mass stays the same
A line passes through (5, -2) with a slope of ¼. Write the equation in slope-intercept form.