slayerssj slayerssj
  • 19-04-2017
  • Mathematics
contestada

At the supermarket,6 mangoes cost $6.12. what is the cost of 8 mangoes\

Respuesta :

angela04 angela04
  • 19-04-2017
The cost of one is 1.02 so the cost of 8 will be 8.10
Answer Link
XiSceneKittyXi
XiSceneKittyXi XiSceneKittyXi
  • 19-04-2017
Divide 6.12 by 6. That gives you the price of each. It comes out to 1.02. Time 1.02 by 8. That gives you the answer: 8.16
Answer Link

Otras preguntas

quadrilateral a’b’c’d’ is a result of reflecting quadrilateral ABCD across the line L Select all correct statements about the unchanged properties of quadrillio
Are ocean waves a type of mechanical waves
please help on this one
In the class there are 29 students. 17 like science, 15 like French, 8 like both. Others like math. How many like math?
Solve: 2(x - 5) < -6(1 - x)
Describe piggy, Ralph , and jack in the lord of flies!!!!
What are the next two terms of the following arithmetic sequence -3, 1, 5, 9,....
HELP MEH What is the length of segment AB? Square root of 13 Square root of 85 13 14
Explain me.What Playstation 4 Jailbreak means?
Find the product and simplify your answer -4a^4(9a^2-8)