kellykayley
kellykayley kellykayley
  • 18-03-2015
  • Mathematics
contestada

Pens were on sale 4 for $1.24.

A. What Was The Price Per Pen?
B. How Much Would 100 Pens Cost?

Thanks So Much!!!

Respuesta :

bennygene
bennygene bennygene
  • 18-03-2015
First, it will cost 36 cents a pen because 1.24/4=.36  and then .36 times 100 will equal $36.00 and that is your final answer.
Answer Link

Otras preguntas

Evaluate the expression x+43x when x = 2 a.316 b.34 c.1 d.2
The treatment squad, as the basic medical treatment element of the battalion aid station (BAS) provides routine sick call services, emergency medical care, tria
While skiing , Sam flies down hill and hits a jump. He has a mass of 75 kg. And he leaves the jump at 18m/s what is his momentum as he leaves the jump
It is more common to see rewards tied to performance indicators as opposed to seniority or loyalty in companies whose cultures are:
Talbot Industries is considering launching a new product. The new manufacturing equipment will cost $16 million, and production and sales will require an initia
A photographer uses his camera, whose lens has a 50 mm focal length, to focus on an object 1.5 m away. He then wants to take a picture of an object that is 30 c
The amount of increase or decrease in cost that is expected from a particular course of action as compared with an alternative is:
what is the density of carbon dioxide gas if 0.196 g occupies a volume of 100ml?​
Help with 1 and 2 (earth and science)
The production strategy of a firm using a global strategy would likely entail A. A narrow selection of models and styles with each model/style focused on identi