Mortalfinger99
Mortalfinger99 Mortalfinger99
  • 19-06-2017
  • Mathematics
contestada

What is the price per oz to the nearest cent of the least expensive: 15 oz for $4.56 or 25 oz for $5.98?

A. 0.28

B. 0.25

C. 0.3

D. 0.24

Respuesta :

Bozee
Bozee Bozee
  • 19-06-2017
The Answer is D 
Comment if you want to know why :)

Answer Link
fussellk
fussellk fussellk
  • 19-06-2017
D.....

4.56/15 = .30 per ounce
5.98/25 = .24 per ounce
Answer Link

Otras preguntas

;-; please help me....​
In Diagram 1, the value of x is what?
4. What can happen when diverse cultures interact?
Which of the following is an organ shared by the respiratory system and the digestive system? • larynx •pharynx •trachea •esophagus
Write the equation of a line with slope 2 and y-intercept −1. Pls I need help with this quick
Does the point (1,2) lie on the locus whose equation is 2x+4y = 10?​
What part of 5 1/4 is 1 1/2 ?
What connection (historical significance) does the Bill of Rights have to the U.S. Constitution?
Calculate the heat that must be supplied to a 532 , stainless steel vessel containing 375 g of water to raise its temperature from 35 C to the boiling point of
When examining a text for its value, it is important to ___. use a teacher's or professor's criteria for what makes a text valuable set personal criteria for wh