23bbla 23bbla
  • 19-01-2024
  • Mathematics
contestada

Pepsi $1.98 for 16 ounces or 7-up $1.75 for 13 ounces which one is better

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 19-01-2024

Answer:

The price of Pepsi is lower (better).

Step-by-step explanation:

$1.98 / 16 oz = $0.12375/oz

$1.75 / 13 oz = $0.13461/oz

The price of Pepsi is better.

Answer Link

Otras preguntas

What is the main idea of this presidential proclamation?
tengo que cambiar el titulo del poema Azul a Tierra en Ti cual puedo poner​
What was one cause of the Firsr Dakota War
What is the probability that a pea plant produced by this cross will be heterozygous for the flower position gene?
in the 1800's which major North American River were many American settlers using for trade​
CAN YALL HELP MY SIS PLEASE
Two cars leave Peoria at the same time, one heading east at 70 mph and the other west at 50 mph. How long (In hr) will it take them to be 780 miles apart?
When an electron moves from a higher energy level to a lower energy level in an atom, Choose one: A. the atom is ionized. BY. a continuous spectrum is emitted.
Which system is in charge of transmitting signals to the body and operates basic functions like breathing and digestion
IF ANYONE CAN HELP PLS DO NEED DONE TODAY