poehlmannval poehlmannval
  • 20-01-2024
  • Mathematics
contestada

Dean buys 4 candy bars and a pack of gum for $2.75. Robin buys 2 candy bars and 3 packs of gum for $2.25. What is the cost of each item?

Respuesta :

oriboy123
oriboy123 oriboy123
  • 20-01-2024

Answer:

candy bar = 60¢

pack of gum = 35¢

Set up a system:

c = candy bar

g = pack of gum

4c + g = 2.75                  Dean's purchase

2c + 3g = 2.25               Robin's purchase

Solve for g:

2(2c + 3g) = 2(2.25)

4c + 6g = 4.50

4c + g = 2.75                Subtract equations

5g = 1.75

g = 0.35

Solve for c:

2c + 3g = 2.25

2c + 3(0.35) = 2.25

2c + 1.05 = 2.25

2c = 1.20

c = 0.6

Answer Link

Otras preguntas

is this good connection to be able to record edit and post videos?
The game begins with a faceoff at the center circle between 2 opposing forwards true or false
What are five communities y’all are apart of? Will give Brainliest
help me with this pleaseee
12. 9. How did Europe gain more natural resources? * Mark only one oval. Trade Exploration Colonization All of the above
Why should an athlete see a doctor after taking a blow to the head? A. A blow to the head can result in a serious, but not obvious, injury. B. All sports injuri
Kings, Queens, and countries started True False
One way for Oglethorpe to solve the problems of poverty and debt was to create a colony for the purpose of O commerce. O charity. O equality. O fundraising.​
(-5,3) and (7,9) what is the slope?​
What muscle group are you working to increase strength and endurance when you complete this exercise?