brittantony5700 brittantony5700
  • 17-08-2017
  • Mathematics
contestada

What's the better deal for laundry detergent $7 for 28 loads $14.72 for 64 loads or $24 for 100 loads?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 17-08-2017

7/28 = 0.25 per load

14.72/64 = 0.23 per load

24/100 = 0.24 per load

 so 14.72 for 64 loads is the better deal because it has the lower cost per load

Answer Link

Otras preguntas

impact of virtual computing on modern technology infrastructure
6) Toyota stock closed at 105.42 on April 22 and at 109.35 on April 23. Determine the percent of net change from April 22 to April 23 for Toyota stock closed. R
what is the shape of an heart​
3/8 of the surface area of this sphere is 75 pi cm^2 find the diameter of the shape give your answer in the form a root b where a is an ineteger and b is a prim
bakit sagrado ang buhay
2. The circle graph below shows the plan for 3-bedroom, 4-bedroom, and 5-bedroom homes to be built in a new neighborhood with 175 homes. Use the graph to answer
Aborsie moet altyd die keuse van die swanger ma wees
(3x+5)(3x-5) resultado
Evaluate: cot − 1 ( √ 3 /3 )
2345678 - 765434567898765