alasiadabbs7 alasiadabbs7
  • 21-03-2024
  • Mathematics
contestada

A 6-pound bag of onions costs $5.09. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 21-03-2024

Answer:

85 cents per pound

Step-by-step explanation:

To find the unit price, take the total cost and divide by the number of pounds.

5.09/6 lbs

.848333333

Rounding to the nearest cent

.85

85 cents per pound

Answer Link
shadowfaxmp shadowfaxmp
  • 21-03-2024

Answer: 85c

Step-by-step explanation:

If 6ib cost 5.09, then 1ib costs [tex]\frac{5.09}{6}=0.85[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Simplify: 5/8 ÷ 2/3 x 6/5
Is temperature an example of physical or chemical property ? Explain
which statement is the most important reason for warming up and cooling down It reduces your risk of injury increases response time improves immune function it
I n what year did the Spanish Armada occur
Which value in this data set is an outlier? 4, 5, 1, 7, 4, 5, 8, 9, 6, 5, 4, 9, 7
what are some good recommendation
You drive a car 2.0 km to the gas station, 4.0 km to the shopping mall to let your mother off, and 4.5 km back home. The trip takes 20.0 min. What is your avera
What right did the English nobles gain when king John signed the manga Carta
Determine the class of the italicized pronoun. *Who* may I say is calling? A. Personal B. Relative C. Interrogative D. Demonstrative E. Indefinite F. Reciproca
what areas of South America have the heaviest rainfall?