menyamondayowhpbq menyamondayowhpbq
  • 18-09-2017
  • Mathematics
contestada

Roberta needs ribbon for a craft project. The ribbon sells for $3.74 per yard. Find the cost, in dollars, for 48 inches of the ribbon.

Respuesta :

Fat4life Fat4life
  • 18-09-2017
You have to convert 1 yard to 36 inches. so you do 3.74×3.74(1/3) because the extra 12 inches is one third of a yard. You eventually get 4.986 which rounds to 4.99
Answer Link

Otras preguntas

A person flying in a plane over Easter island notices that the water around the island appears bluer than the surrounding water. What property of light waves ca
A bag of marbles contains five red marbles, 12 blue marbles, and eight green marbles. If one marble is drawn from the bag, what is the probability that the ma
Explain the difference between identical twins and fraternal twins. include in your answer how they form and their genetic makeup
Which of the following countries was not one of the “big-3” at the paris peace conference? a. united states c. britain b. france d. germany user: which of t
How do I solve this?
Approximately how many miles long was the Cumberland Road? Approximately how long was the entire National Road?
A 14-foot tree casts an 8-foot shadow. At the same time, a nearby flagpole casts a 10-foot shadow. Which of the following represents the height of the flagpole
Violet has a TV, a dishwasher and a refrigerator in the back of her truck. The weight of the TV is represented by 2x2 + 4x and the weight of the dishwasher is
Help me please!! (:
find last year's salary if after a 5% pay raise , this year's salary is $39,375