ariannabelmudez ariannabelmudez
  • 19-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 cans of dog food are 7.75'what is the cost of 20cans

Respuesta :

WitchIsWhich
WitchIsWhich WitchIsWhich
  • 19-09-2017
5•x=20
5•4=20
7.75•4=31

20 cans costs $31
Answer Link
AprilKitties
AprilKitties AprilKitties
  • 19-09-2017
So if 5 cans is 7.75, and there are 4 sets of 5 cans in 20, we can just multiply 7.75 by 4, to get the total cost.

7.75 * 4 = 30

The cost of 20 cans is $30.
Answer Link

Otras preguntas

Which statements correctly describe the referendum process? Check all that apply.
Simplify 1st pic is question 2 pic is A 3rd is B and last pick is C please help D. x + 4
What mercenaries fought in the British Army during the American Revolution
What happened to land in America after the Revolutionary War? A. It all became the government's property. B. People fighting over land led to the Civil
Major roles of the president and modern examples
The sum of two numbers is 21. The larger number is 6 less than twice the smaller number. Find the two numbers.
The interdependence of body systems is essential because A. each system can work independently on its own. B. each system doesn't rely on the others to work. C.
A Triangle has an angle that measures 137.3 degrees. The other two angles are in a ratio of 3:4. What are the measures of those two angles?
Which of the following elements are the most reactive? beryllium, calcium, magnesium, barium?
An adolescent girl who participated in unprotected intercourse requires an emergency contraception. which drugs could be prescribed? select all that apply.