iuuuuuuuyg iuuuuuuuyg
  • 18-09-2015
  • Mathematics
contestada

DVDS are on sale for $24 each. Which expression can be used to find the cost in dollars of buying 4 DVDS.

Respuesta :

maryamjetha maryamjetha
  • 18-09-2015
24x4=96 you want to multiply the cost by the number of dvd's, so in this case the cost is 24 and you have 4 dvds
Answer Link
chelsey9112
chelsey9112 chelsey9112
  • 18-09-2015
the expression can be 4(24)
Answer Link

Otras preguntas

the sum of two numbers is 15 less than twice the first number their difference is 5 less than twice the second number.  Find the number
Examples of analogous structures are a. the tails of mice and rats. b. the limbs of humans and apes. c. the wings of bats and birds. d. all of the above
Quadratic formula X2-3x+2=0
How many minutes are from 7:41 to 8:22? Plz help is for today!
In meters, the sides of a triangle measure 14,18 and 12. The length of the longest side of a similar triangle is 21 meters. a. Find the ratio of similitude of
what dynasty was started by ali kolon
What word type is 'Fear' in a sentence?
How many minutes are from 7:41 to 8:22? Plz help is for today!
What is the simplified result of following the steps below in order? (1) add 5y to 2x (2) multiply the sum by 3 (3) subtract x + y from the product
What is the simplified result of following the steps below in order? (1) add 5y to 2x (2) multiply the sum by 3 (3) subtract x + y from the product