JK11
JK11
20-09-2015
Mathematics
contestada
What is the cost of 100g of rice at 95p per half kg
Respuesta :
yolothestudent
yolothestudent
20-09-2015
1 kg= 1000g
threfore 100g=100/1000 kg
=0.1 kg
95p= 1/2 kg ...1/2 kg=0.5 kg
; 0.5=95
0.1=? ; (0.1*95)/0.5
=19p
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 44+ )
Otras preguntas
maggie spent 4.50 on cheese and fruit at the farmers market. she bought 1/8 pound of apples, 1/4 pound of pears and 1.25 pounds of bananas. if fruit costs 0.80
During the early 1960s, many senior citizens faced the challenges of
what right does a US citizen have that non-citizens do not have
5. Use mental math to determine the solution to x - 3 = 10. ( 1 point ) [] x = 7 [] x = 13 [] x = 30 [] x = 0
If 1/2 a lemon will make 1/3 of a gallon of lemonade, how Manny lemons will it take to make a full gallon of lemonade?
Determine whether the lines l1 and l2 given by the vector equations are parallel, perpendicular, or neither. L1: r(t) = (-4 + 3t)i + (5 + t)j l2: r(s) = (5 + 2s
Llena el espacio con el color.
One car rental charges $30 per day plus &0.25 per mile driven. A second company charges $40 per day plus &0.10 per mile driven. What is the minimum numb
Math question please help!!!
Everyone you know seems to love the tv show the apprentice. You're a huge fan of reality tv as well, as you never miss an episode of the amazing race, american