maiypopk12
maiypopk12 maiypopk12
  • 17-10-2017
  • Mathematics
contestada

The table shows the pricing for four different brands of cat food. Brand Cost A $0.88 for 4 oz B $1.05 for 5 oz C $1.60 for 8 oz D $2.28 for 12 oz Which brand costs the least per ounce? A B C D

Respuesta :

tako78
tako78 tako78
  • 17-10-2017
U gotta divide the price by the oz to get the lowest price and it should be D
Answer Link

Otras preguntas

Complete the sentences with the correct part of tener que. 1No voy a salir este fin de semana porque ______ hacker Mia deberes 2 Si vas a ser veterinario ____
how to rise hope in difficult time​
Find the range of values of x for which[tex]2{x}^{2} \geqslant 9x + 5[/tex]​
Which number sentence is true?
What would this be???
helpz[tex] \quad \sf {x}^{2} + 4 = 0[/tex]find value of x ​
Match each system of linear equations with the graph of its solution, represented by the shaded region of the graph. y ≥ 5x − 1 y ≥ -2x + 3 Graph shows system o
What sentence best supports the statement that hormones are involved in the regulation of homeostasis? A. The hormone melatonin induces sleep and its productio
how to rise hope in difficult time​
The word treasure is used in different ways in line 7 and 8. What kind of treasure is Sor Juana referring to in each of these lines?