jnelso6697 jnelso6697
  • 16-11-2017
  • Mathematics
contestada

There are 16 ounces in one pound. If 3.4 pounds of beef cost $4.95, what is the cost per ounce, to the nearest cent?

Respuesta :

Leilanie111 Leilanie111
  • 16-11-2017
The cost per ounce is about $1.46 because you have to round to the nearest tenth the full answer is 1.45588235 so your final answer is $1.46
Answer Link

Otras preguntas

Is 9/12. Bigger than 3/4?
I am a polygon with four congruent sides. draw me and name me
How to solve systems of equations: 4x+5y=11                                                     2x+6y=16          show steps plz
What is the missing dimension of a parallelogram if h=5 1/4feet and A=12feet
33 is 90% of what number
The energy stored in foods and fuels is _________ potential energy. What kind of potential energy?
Define the term tissue as used in this passage.
anita has two sisters and three brothers. the mean of all their ages is 6 years. what will their mean age be 10 years from now?twenty years from now?
If y ¤ x = y2x for all positive integers, then (3 ¤ 4) ¤ 2 =
how do u say "it is spring" in spanish