emuldoon23 emuldoon23
  • 16-11-2017
  • Mathematics
contestada

20 tennis balls cost 8.20 find the cost of five

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-11-2017
To do this, we must find the unit rate. 20 / 8.20 = $2.44

Now, we multiply that by 5, and that gives us $12.20

5 balls cost $12.20
Answer Link
Аноним Аноним
  • 16-11-2017
Here is your answer:

If 20 tennis balls cost 8:20$ then divide 20 by 8.20:

First set up the equation:

20.00÷8.20=

Now solve:

20.00÷8.20=2.433902439

Or 2.43

Your answer is 2.43$ for five balls!

Hope this helps!

Have a great day!
Answer Link

Otras preguntas

I need help I don't know the answer
Why is it important to stick to our own beliefs, morals, and values? ​
Describe how your hand is adapted for doing the actions you tested.
What happens when the signal fire goes out?
Given f(x) = 6(1 - x), what is the value of f(-8) ?​
What were some of the failures and successes to come from the settlement in Jamestown?
what is the thematic significance of the shipwrecked sailor​
What is 1+89789798798798787897897878978998798789789783687367896784674864987.798789879779779879878967543213456789765342456789765432456789
Political cartoon analysis answers, I nailed a 100 on it, so I know these are right1. List all objects and people.There’s a deck, a canoe, a donkeyman, an eleph
From your house, Joe's mechanic shop is 25 miles away. At what rate must you travel to go 25 miles to make your appointment in 0.27 hours?