cafeaculapte6686 cafeaculapte6686
  • 17-11-2017
  • Mathematics
contestada

Gina bought 2.3 pounds of red apples and 2.42 pounds of green apples.they were on sale for 0.75 a pound.how much did the apples cost altogether

Respuesta :

lililane847ozmfoi
lililane847ozmfoi lililane847ozmfoi
  • 18-11-2017
0.75 = 1lb
2.3lb = (0.75 × 2.3lb) = £1.725
2.42 = (0.75 × 2.42lb) = £1.815
Added together = £3.54
Answer Link

Otras preguntas

4. Simplify:a) (3x3)3​
what are the management training methods​
What is the decimal multiplier to increase by 93%?
Lucia surveyed the students in her class and made a dot plot of the results. What question could Lucia have asked?
Whats the answer to this i need help asap please
Find the difference. (-4y3 – y +10) – (4y3 + 3y2 – 7) [? ]y3 + [ Jyl 1+ [ ]y +[ ] Enter
100 POINTS 4(5n-7)+10n+2 9(x+3)=4x-3 2(12-8x)=x-11x pls help
What does the image of a “ferretlike face” suggest about Mr. Keetch? A. He is strong. B. He is untrustworthy. C. He is funny. D. He is angry.
Pleaseeeeee helpppp?!!!! Identify Structure A A-chloroplast B-stroma C-granum D-thylakoid Identify Structure B A-chloroplast B-stroma C-granum D-thylakoid Ide
Which excerpt from “Raymond's Run” best shows that Squeaky admires people who are serious about doing their best?