Jasoncookies23
Jasoncookies23 Jasoncookies23
  • 17-11-2017
  • Mathematics
contestada

If 12 gallons of gas costs $25.20, how much is the gas per gallon?




$1.98


$2.05


$2.10


$2.25

Respuesta :

jacobchavisjr jacobchavisjr
  • 17-11-2017
the answer is $2.10 you just had divide  

Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 17-11-2017
Find the unit cost:

$25.20
----------- = $2.10 per gallon (answer)
12 gal
Answer Link

Otras preguntas

The fact that "Sinners in the Hands of an Angry God" was popular suggests that the colonists
Which molecule can diffuse from the digestive tract into the human bloodstream without first being digested? (1) protein (3) fat (2) starch
A company that manufactures radios first pays a start-up cost, and then spends a certain amount of money to manufacture each radio. If the cost of manufact
Which of these themes are you most likely to encounter in a modernist poem?
The Puritan Revolution and the Glorious Revolution are both closely associated with the (1) expansion of Papal authority in Rome (2) beginning of the Reconq
Why do you think all the Israeli- Palestinian accords ultimately have failed?
Why are more people using honey today than in previous years? It is cheaper than sugar. It is consistent in taste and color. It provides nutrients.
Which statement describing an outcome of the Crusades is true? A. The Roman Catholic and Eastern Orthodox branches of the Christian church reunited. B. Tensio
"Jingoism" as a factor in bringing about World War I refers to the ...?
what mark of punctuation is most closely associated with interjections