ieshafrost12 ieshafrost12
  • 20-12-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 15 cookies costs $9. What is the cost for 1 cookie?

Respuesta :

qabtt
qabtt qabtt
  • 20-12-2017
Let's set up a proportion. (We will call our answer x.)

15 cookies / 9 dollars = 1 cookie / x dollars
15x = 9
x = 9/15 dollars

x = 60 cents
Answer Link
amp2478 amp2478
  • 20-12-2017
$9.00/15 cookies =$.60
Answer Link

Otras preguntas

can anyone teach me a few new words to say in spanish if they dont mind it would be appericated
On January 1, 2021, Tamarisk, Inc. Purchased equipment for $26000. The company is depreciating the equipment at the rate of $1040 per month. At January 31, 2022
Read the nutrition label on each of the following foods and write the first four ingredients of each: (If any of these products are not in your home, gather thi
question South America has two countries that are longer than the rest. Name one of the countries. help
Why can I hear my self blink sometimes?
express (2x+4)(x-1) as a trinomial
Carmen sold 70 homemade lollipops. The price of each lollipop was $0.35. No sales tax was charged. Of the lollipops sold, 5/7 were grape. How much money did Car
why does Gatsby act like a little boy when daisy first arrives at nicks?
Leucobryum glaucum is a land plant. It has rhizoids, which are root-like structures that anchor it to the soil; however, water and nutrients move through the pl
Math Question: -1 1/4+0.75 + 0.45