Seudónimo Seudónimo
  • 19-11-2015
  • Mathematics
contestada

At the market, 2.4 pounds of peas cost $1.68. How much does one pound of peas cost?

Respuesta :

TriviaGeneral
TriviaGeneral TriviaGeneral
  • 19-11-2015
$0.7. To get the answer, divide the cost by the amount purchased
Answer Link
ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 19-11-2015
It cost 70 cents per pound
Answer Link

Otras preguntas

Look at the graph below, which shows the population of the United States from 1790 to 1910
Meghan earns $ 20.00 by walking dogs she uses all of her earnings to buy a shirt for $12.85 and some stickers for $ 0.65 each how many sticke
Which factor is found in a scientific claim
Which of the following did Austria-Hungary seize in 1908, setting off tensions in Europe?
What was the Federalists’ argument for not adding a separate bill of rights to the Constitution? It might be used later to limit rights that weren’t originally
Which atom contains exactly 15 protons
What best describes the Mandate of Heaven? A. Religious leaders had the authority to select emperors. B. Those with the most powerful armies had the right to
In "The Wreck of the Hesperus," what does the name of the reef, Norman's Woe, tell readers? A. The reef is a place where sailors gather to pray. B. A shi
Quarrying and solar evaporation are included in which type of mining? smelting surface placer subsurface
how did many writers in the 1920's react to the changing American culture