tsj1 tsj1
  • 20-11-2015
  • Mathematics
contestada

If 4.5 pounds of cherries cost $10, what is the unit price per pound

Respuesta :

bobeld
bobeld bobeld
  • 20-11-2015
Simply divide $10 by 4.5 to get the answer $2.22 per pound (actually the 2's keep repeating.  
I guess the store might charge $2.23 since some will round any overage to the next penny.
Answer Link

Otras preguntas

Please help, the questions just have to be simplified
Mosaics are constructed from small pieces of stone called what?
3x+9 -------- how do I solve this? 4x+12
Where do plants get the carbon they use to make organic molecules?
The population of a city is represented by the function p(t)=33,500(1.014)^t where t represents time in years and corresponds to the year 2000. According to thi
Facts about Alessandro Volta?
emmanuel wants to tile his rectangular floor. he has two kinds of tiles to choose from, one of which is larger than the other. emmanuel hired your services to
If a train travels m miles in h hours and 45 minutes, what is the average speed in miles per hour ?a)  m / (h + 3/4 ), b) m / 7h, c) m ( h + 3/4 ), d) ( m + 45
1. how will you compare the heart pump model and the human heart? 2. how does the heart function as a pump?
how do i write a myth?