nnaemekan06 nnaemekan06
  • 18-01-2018
  • Mathematics
contestada

Peppers cost $17.00 for 51 pounds. How much for 1 pound?

Respuesta :

cherkella cherkella
  • 18-01-2018
divide $17 by 51 pounds to get the cost per pound. so it would be $0.33 cents per pound


hope this helps!!!
Answer Link

Otras preguntas

What was Count Witte’s program for the industrialization of Russia? What were the results?
If BC=12 and CE=15 then what does BE equal?
The United States became involved in the war with Germany because....?
The first play of merit, written in 1852, was an adaptation by George L. Aiken of ______. The Marble Faun Uncle Tom's Cabin The Last of the Mohicans
Which phrase best describes this type of sentence? Gary, please close the door.
If x^(1 over 3) = y^2, which of the following must be equivalent to x? (A) y^(1 over 6) (B) y^(2 over 3) (C) y^(3 over 2) (D) y^3 (E) y^6
If a student were assigned a research paper discussing Alexis de Tocqueville''s beliefs and observations, which idea would the student likely include?..
Which is the best estimate estimate of the capacity or a pitcher of water? A. 1,000 pints B. 1 pint C. 1 gallon D. 1,000 gallons
Which of the following would be most relevant to a research paper exploring the nutrition of school lunches? Interviews with a professional athlete List of opti
Which sentence uses capital letters correctly? A. "Tell me, Chief Grover," the reporter asked, "Who will be guarding the bank during the Festival?" B. "Tell me,