sbaneenps310 sbaneenps310
  • 18-01-2018
  • Mathematics
contestada

a 2 liter bottle of coke for $1.39 or a 12 pack of 12 ounce cans of pepsi for $3.49 what is the unit rate

Respuesta :

manuelacuna2007 manuelacuna2007
  • 18-01-2018
1 liter of coke the unit price is 20.69 cent
1 can of 12 oz of Pepsi is 29 cents
Answer Link

Otras preguntas

While race and class divided the South during the mid-1800s, what divided the North?
If someone wanted to manage his or her weight in a healthy way, he or she should
In a given circuit, the supplied voltage is 1.5 volts. One resistor is 3 ohms and the other is 2 ohms. Use Ohm's law to determine the current in the circuit. 0.
The molar mass of CO2 is 44.01 g/mol. Which is the mass of 3.21×1025 molecules of CO2
On her last test,Paige answered 62 questions correctly. This was 80% of the questions. How many questions were on the test??
In which state of matter are the particles least able to move?
You must decide on a title before you start writing your paper?
One mostly negative effect of urbanization was the establishment of
Two adjectives that describe James Monroe
Why did Great Britain impress U.S sailors in the early 1800s?