katielouiserae8186 katielouiserae8186
  • 21-01-2018
  • Mathematics
contestada

Find the cost per ounce of a gold alloy made from 30 oz of pure gold that costs $1290 per ounce and 60 oz of an alloy that costs $920 per ounce. (round your answer to the nearest cent.)

Respuesta :

samuellopezrive samuellopezrive
  • 21-01-2018
the answer would be $24.55 per oz of gold alloy so rounded up would be $25
Answer Link
khyatichintha
khyatichintha khyatichintha
  • 21-01-2018
the answer would be $24.55 per oz of gold alloy so rounded up would be $25
Answer Link

Otras preguntas

what does (0,0) represent in terms of the situation
Using pairs of opposites, such as Helena and Hermia, is called a. irony. b. realism. c. doubling. d. foreshadowing.
Scientific experiments often produce new scientific knowledge. What usually happens if a scientific experiment generates new knowledge that doesn't agree with
how many liters are equal to 39 kL
how do you do this ? help me
True or false an inference is an incorrect conclusion made from the interpretation of evidence
what strikes some people as comical about a penguins appearance
By default, PowerPoint ends a slide show with a black slide. a. True b. False
In A Midsummer Night's Dream, Bottom, Flute, and Snout have names that are puns on a. malapropisms. b. their trade or employment. c. their physical appearanc
In hard sci-fi, how is the bombing of Hiroshima and Nagasaki viewed?