queenxnicole queenxnicole
  • 16-12-2015
  • Mathematics
contestada

a pound of beans cost $4.70. Mrs.pate buys 6.5 pounds of beans.How much does she pay for the beans?

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 16-12-2015
Answer=$30.55

1pound=$4.70

6.5pounds=4.70*6.5=$30.55
Answer Link

Otras preguntas

Would appreciate the help
In the breakdown of taxa above there is something missing. There is a category above "kingdom" in the system above, a taxon called "domain." There are three dom
Help!!! Hurry !!!!!!!!!!!!!!!!
allery write in a sentence! 3. "Every society is transforming from primitive to modern. Do you agree with statement & write your opnion in a sentence. ​
What social institution would you defend and why?
Make a table of values for the following equation. Then graph the equation. y = x + 2 ..... Complete the table of values below. х у - 3 - 1 0 1 3 (Simplify your
NEED HELP ASAP pls WILL GIVE POINTS Solve for x.
Write a conversation chunks and identify the sender, message, receiver, and feedback in these chunks taken from the following settings.
write in simplest exponential form
In the given figure PS = PR, Angle TPS = Angle QPR. prove that Triangle PST = Triangle PQR