acquahchennelle acquahchennelle
  • 19-02-2018
  • Mathematics
contestada

The cheese that ms.carter used to buy costs $6.00 per pound, but it's been marked up 15%. how much does it costs to buy 2.6 pounds of cheese at the new price?

Respuesta :

perixwinkle
perixwinkle perixwinkle
  • 19-02-2018
So, we have to first find what it costs. There is a trick with mark ups, and we will use both ways to solve it.
1st way:
6×1.15= 6.90
2nd way:
6×.15=.9+6=6.90
So it will now cost 6.90 per pound, now let's see how much for 2.6 pound.
6.9×2.6=17.94.
It will cost $17.94 for 2.6 pounds of cheese.
Answer Link

Otras preguntas

4^c = 1/16 C= _______
Could you guys help me with them you guys can do as many asyou want this will be 20 PTS!!!! 1. Which sentence contains an inappropriate shift in tense? A.Davi
Why did some slaves risk everything to escape and join the British side during the American Revolution? A. to gain their freedom B. to show their loyalty to
The Roman Empire fell in the year 476. This was in which century? A. fifth B. fourth C. third
Solve for x. Tx-ux=3t
Asanji took a trip to Mexico.Upon leaving he decided to convert all of his Pesos back into dollars.How many dollars did he receive if he exchanged 42.7 Pesos at
6 divided by 126 how do I begin to find the correct answer.
SOMEONE PLEASE HELP ANSWER MY QUESTIONS!!!!!!!!!!!! 1) A line has a slope of 5 and passes through the points (4, 3) and (2, y). What is the value of y? y = __
The Atlantic Charter confirmed that the United States and Great Britain believed in which of the following ideals?
How do you convert an improper fraction to a mixed number?