melissasurita melissasurita
  • 21-02-2018
  • Mathematics
contestada

Four bottles of powerade cost $3.88. Find the unit price of each bottle

Respuesta :

Vimal1
Vimal1 Vimal1
  • 21-02-2018
Since 4 = $3.88
Then 1 = 3.88/4
            = $ 0.97
Answer Link
erianakincade
erianakincade erianakincade
  • 21-02-2018
the answer will be 0.97
i think
Answer Link

Otras preguntas

Greg is thinking of a number n, and he wants his sister to guess the number. His first clue is that three less than two times his number is at least five and at
Show instructions Question 1 (2 points) People jumped from the ground and brushed themselves off as ants _____ the picnic
You are working at a clothing store where your weekly pay is $125 base pay and 8% of your total sales for the week. What would your sales need to be if you want
The mean salary of all female workers is $37,000. The mean salary of all male workers is $43,000. What must be true about the mean salary of all workers? a It m
Solve for x. -1/2(x+2)+1 1/2x=3 need help ​
-102 = -8(6 – 4x) – 5x
If the tangent line to y = f(x) at (5, 2) passes through the point (0, 1), find f(5) and f '(5).
Daniel took 12 index cards and wrote the numbers 1-12 on them, one number on each card. He then collected the cards, shuffled them, and drew one card from the s
How can American citizens show their disapproval with the actions of federal officeholder and force to make changes?
The temperature in a town is 24.8 during the day and -8.1 at night. Find the difference in the temperatures.