starbuckscatlover starbuckscatlover
  • 21-01-2016
  • Mathematics
contestada

tabitha bought peppers that cost $0.79 per pound. she paid $3.95 for the peppers. How many pounds of peppers did she buy

Respuesta :

MermaidMia
MermaidMia MermaidMia
  • 21-01-2016
5 because $3.95 divided by 0.79 equals 5
Answer Link
cassy5
cassy5 cassy5
  • 21-01-2016
0.79 divided by 3.95 is 5 so she bought 5lbs
Answer Link

Otras preguntas

A skier at the top of the mountain is A kinetic energy B potential energy or C both forms of energy
According to the First Amendment, who is guaranteed the right to petition the government to redress grievances?
Sweetened foods often contain simple A)proteins B) lipids C)sugars And are known as.. A)monosaccharides B) polysaccharides C) phospholipids
The circle-shaped part of the necklace above has a diameter of 3 mm. The circumference of the circle-shaped part of each of the earrings is one-half the circum
1. The Articles of Confederation were the first governing document of the new United States. One of the main reasons the Articles of Confederation was ineffecti
James is preparing three solutions of salt water. Each of the solutions has the same amount of water in the beaker and a different amounts of salt. In the first
Which of the following sources is the most likely to provide a historian with credible information about a historical figure?
20. What do many of the political conflicts in South Asia have in common? 21. Why is the population of South Asia a concern for the region? Hurry!!! 20 poin
What is the surface area?
I need help is it A B C or D