stankeyleg176 stankeyleg176
  • 21-01-2016
  • Mathematics
contestada

Tabitha bought peppers that cost $0.79 per pound. She paid $3.95 for the peppers. How many pounds of peppers did she buy?

Respuesta :

MermaidMia
MermaidMia MermaidMia
  • 21-01-2016
5 because $3.95 divided by $0.79 equals 5 pounds.
Answer Link
Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 21-01-2016
$3.95* (1 pound/ $0.79)= 5 pounds.

Tabitha bought 5 pounds of pepper~
Answer Link

Otras preguntas

I'm not sure what they're asking for here.
Closing tags are identified by the ____ that precedes the tag name.
How to solve (2x-3)(3x+3)=36
FBC and CBG are supplements, DBG and DBF are supplements, and CBG DBF. By the congruent supplements theorem, what can you conclude?
One achievement that can be attributed to congress under the articles of confederation is
Which of these two placed limits on the state government of Texas:
what does 0.3 with this little - thing on top of 3 means helppppp
Mrs roscoe can bake A batch of 8 cup cakes in 3/4 hours. how many cupcakes can she bake and 5 1/4 hours
The area of a rhombus formed by the points of intersection of the parabolas y=x^2−b, y=−x^2+b, and their vertices is 54. Find b.
A japanese beetle has a length between 0.3 and 0.5 inch.find two lengths that are within the given span.express them as a fractions in simplest form