1234585 1234585
  • 18-03-2018
  • Mathematics
contestada

if cheese is $4.40 per kilogram, what should I pay for 200 grammes

Respuesta :

rubennayanga
rubennayanga rubennayanga
  • 18-03-2018

The first step to solve this problem is to convert 200 grams to kilogram since the rate given to you is per kilogram.

1000 grams = 1 kilogram

200 grams = 0.2 kilogram

You have to multiply the equivalent kilogram to the rate per kilogram:

0.2 kilogram x $4.40 = $0.88

Answer Link

Otras preguntas

Question 5 of 10 Which of the following graphs represents a function that has a positive leading coefficient? Check all that apply. A. Graph A B. Graph B C. Gra
Complete the description of the piecewise function graphed below. Please help!
An ice cream come factory produces Drumsticks. These are cones filled with vanilla ice cream and then topped with a hemisphere of chocolate ice cream. The radiu
Find a polynomial function whose graph passes through (7,12), (11, 12), and (0,3). THE
11/7 Thursday Math Math Hw. Fractions
I need help asap thank you..
A truck costing $115000 was destroyed when its engine caught fire. At the date of the fire, the accumulated depreciation on the truck was $55000. An insurance c
Its worth 25 points please get right Select the correct answer. Gas station A has posted a chart that shows the price of gasoline in terms of the number of gal
reduce 9/14 to simplest terms
What does x equal to??