jaexx
jaexx jaexx
  • 17-04-2018
  • Mathematics
contestada

a healthy food store sells nuts by the pound. Nicholas bought 2.7 pounds of nuts for $14.85 . what was the price per pound of the nuts??? ( explain how u got your answer please )

Respuesta :

Supernova
Supernova Supernova
  • 17-04-2018
Divide $14.85 by 2.7 lbs.
14.85 / 2.7 = 5.5
The price per pound of nuts is $5.5.
Answer Link

Otras preguntas

Suppose you walk into the Capitol in Washington and ask to interview the most prominent person in the entire Congress. If they accept, you'll get an appointment
Expand the linear expression: 3(4x + 3)
divide £50.00 in the ratio of 1:4 SOMEBODY HELP!!!!
Give the conjugate base for each compound below.? Acid --- Conjugate Base H2S _________ HPO4^-2 _________ NH4+ _________ Update: Give the conjugate acid for eac
what is the area of a triangle length 2.5 height 8.75
Describe What effect does observing a substance's physical properties have on the substance?
How many Packs of cigarettes in one carton? 6, 8, 10, 12 ?
which is greater √10 or 3 explain
Which secretion is not a barrier that prevents pathogens from entering the body?
find the area of the composite figure. PLEASE HELP. SORRY BUT ENGLISH ONLY.