Seudónimo Seudónimo
  • 20-08-2014
  • Mathematics
contestada

DVDS are on sale for $24 each. Which expression can be used to find the cost in dollars of buying 4 DVDS.

Respuesta :

luana
luana luana
  • 20-08-2014
[tex]You\ should\ only\ multiply\ cost \ of\ one\ DVD-24\$ \ by\ 4:\\\\24\$*4=96\$[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Even though it is the phenotype that is exposed to a particular environment, the genotype frequencies of a population can change over time. explain.
Girls backyard is in the shape of a rectangle that has a length of 19.5 ft it cost 945 to fence in the yard if the cost is $15 per foot what is the width of Car
What idea best states a conclusion about the painting? The fabrics and accessories indicate the woman’s wealth. The woman’s gestures suggest her compassion
A particular atom has a total proton charge of 1.12 x 10(-18) c. what element is it?
In "The Crucible" the reason Betty is ill is:
why was the wilmot proviso divisive to congress
What do the arrows show? the three primary trade winds that helped ships travel in the 1500s the movement of goods, money, and enslaved people that made up Tri
Answer the question ? Work out the problem!! Step by step
The diagram below shows the percentages of people attending a football game who were supporters of either the home team or the visiting team.
Solve and show work for this problem