puromyas
puromyas puromyas
  • 18-04-2018
  • Mathematics
contestada

Pencils sell for 1.98 per dozen a teacher bought 288 pencils for his math classes. How much did the pencils cost?

Respuesta :

Username2604
Username2604 Username2604
  • 18-04-2018
$47.52 - hope I could help
Answer Link
cenzo1519 cenzo1519
  • 18-04-2018
$37.62. there are 19 dozen in 228, so 19 * 12= 37.62
Answer Link

Otras preguntas

A fire hose ejects a stream of water at an angle of 36.3 ° above the horizontal. The water leaves the nozzle with a speed of 21.9 m/s. Assuming that the water
write the following in short (index) form b x b x b x b x b x b
Did Napoleon defend or betray the ideals of the French Revolution?
How was Japanese literature unlike that of other countries?
What was the main provision of the Monroe doctrine?
in lord of the flies chapter 10 what does piggy try to suggest to ralph? what does this further indicate about his character
How can you use a generic rectangle to multiply two numbers
Why lanthanides and actinides series are situated at the buttom of the periodic table
Find the equation of the line that fits the description (-7, -9) and has zero slope
what type of charge does an proton have?