trishhaylor8 trishhaylor8
  • 18-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 2 lemons cost 15 cents, how many can be bought with 60 cents

Respuesta :

Bryancohen
Bryancohen Bryancohen
  • 18-04-2018
Hey there!

Divide 60 by 15. 60/15=4. So 60 cents is 4 times more than 15 cents. The same would happen with 2 lemons. There are 4 times more lemons that can be bought with 60 cents. 2 x 4=8. 8 lemons can be bought with 60 cents.

I hope this helps!
Answer Link
VivaciousLyla
VivaciousLyla VivaciousLyla
  • 18-04-2018
Hello!

Let's fine the cost of one lemon.

15 ÷ 2 = 7.5

Each lemon costs 7.5 cents.

60 ÷ 7.5 = 8

[tex]\rm 8[/tex] lemons can be bought with 60 cents.
Answer Link

Otras preguntas

0.2 as a whole number
What's a way to minimize technical problems with your computer
If f(x)=cos(xsinx)f(x)=cos⁡(xsin⁡x), find f′(x)
What is the value of y in the equation 6 + y = −3?
What is the relationship between resource use and sustainable development? What are renewable and nonrenewable resources? What are sustainable resource use?
Why might an injury to a bone have a faster recovery/healing time when compared to a muscle?
which of the ordered pairs is not a function? (1) {(0,9),(9,0),(1,2),(3,4)} (2) {(0,1),(-1,0),(1,2),(3,2)} (3) {(2,3),(3,4),(4,5),(5,6)} (4) {(2,3),(2,4),(4,5),
Longitude lines run up and down on a map. true false
list the impact of the consumer protection act on businesses
What are the 3 stages in the life cycle of a volcano?